O nás

Organizátor ATLETIKA KOŠICE o.z.

Kto sme a čo robíme?

Desiatky rokov atletika nelákala Košičanov na štadióny, ani atlétov do Košíc. Preto sa občianske združenie Atletika Košice rozhodlo pozvať Košičanov aj atlétov do košických ulíc. Projekt JBL JUMP FEST prináša atletiku čo najbližšie k ľudom a na Slovensku je priekopníkom mestskej atletiky tzv. street athletics. Krásna scenéria Dómu sv. Alžbety pri atletických pretekoch je zážitkom nielen pre divákov aj pre atlétov svetovej špičky v kategórii JBL Jump Fest Elite. Zároveň je lákadlom pre výkonnostných atlétov z celého sveta, ktorí túžia okúsiť street athletics. Práve pre nich je určená kategória JBL Jump Fest Open. Samotné preteky sú reklamou pre atletiku a motivujú deti začať venovať sa kráľovnej športu.

2. ročník

V septembri 2016 sme prešli od vízií k skutkom a vyrobili a inštalovali 55 metrov dlhú skokanskú rampu priamo pod Dómom sv. Alžbety v Košiciach. Okrem elity, ktorá súťažila v skoku do diaľky a trojskoku, mali svoju príležitosť zaskákať si na rampe aj tí najmenší, na ktorých naviazala mládež do 17 rokov. Výhodou street athletics je možnosť meniť a dopĺňať umiestnenie športovísk pri dodržaní pravidiel IAAF. Preto sme pri druhom ročníku JBL JUMP FEST doplnili projekt o 50 yardovú šprintérsku rovinku a špičkový bežecký povrch Mondo používaný počas Olympijských hier či Majstrovstiev sveta.Skokanov a trojskokanov doplnili šprintéri štartujúci na dvoch “miništadiónoch” pod gotickou katedrálou sv. Alžbety. Už pri druhom ročníku sme boli poctení účasťou halového majstra sveta v skoku do ďiaľky Ignisia Gaisaha a slovenskej šprintérskej hviezdy Jána Volka, ktorý sa spolu s Dankou a Jankou Velďákovými stál tvárou JBL JUMP FEST.

3. ročník

Tretí ročník JBL JUMP FEST privítal atlétov a fanúšikov na Alžbetinej ulici s katedrálou na začiatku a tribúnami po stranách a na konci ulice. Atletické disciplíny sa rozšírili o prekážkový šprint a celý deň pred hlavnou súťažou tradične patril len deťom od 6 do 11 rokov, tentokrát v dvojboji (diaľka a šprint). Najväčšou hviezdou tretieho ročníka bola jamajská trojskokanka Kimberly Wiliams a turecký šprintér jamajského pôvodu Emre Zafer Barnes, ktorý o 3 dni neskôr štartoval na kontinentálnom pohári v štafete v drese Európy. Košickí fanúšikovia s nadšením sledovali bez pár centimetrov osem metrové, extrémne vysoké a dlhé pokusy vícemajstra Európy a univerziádneho majstra sveta Radka Jušku. Najväčšie nadšenie pre divákov vyvolali dva, len 5,5 sekundové šprinty Jána Volka, Emre Barnesa a Zdeňka Stromšíka s víťazným koncom pre Barnesa. Ako sa ukázalo o pol roka neskôr Barnes a Volko si to „rozdali“ opäť vo finále halových Majstrovstiev Európy s víťaznou „odvetou za Košice“  🙂 pre Janka Volka. Janko, je nám cťou! Tretí ročník bol najlepší z doterajších, aj vďaka atmosfére rastúceho počtu fanúšikov.

4. ročník

Po prvý krát bolo možné preteky sledovať z livestreamu na Facebooku. Do štvrtého ročníka sme vstúpili už ako jeden z TOP15 street athletics mítingov na svete, z čoho máme, ako mladučké preteky na zabudnutom východe Slovenska obrovskú radosť. Dopoludnie patrilo už tradične deťom, na ktoré naviazali nádejní atléti v národnom programe. V hlavnom programe čakalo divákov hneď niekoľko noviniek. Premiéru mali ženské prekážky, ktoré si podmanila Stanislava Škvarková v tom čase budúca národná rekordmanka. Zlatým klincom večera pred zvyšenou kapacitou bola rozlúčka s aktívnou a veľmi inšpiratívnou kariérou Danky Velďákovej a Janky Velďákovej. Pred Dankou a Jankou je teraz ešte väčšia výzva postarať sa o JBL Jump Fest po manžérskej stránke.

5. ročník

5. ročník znamenal pre organizátorov veľkú výzvu. Ako sa ukázalo, bol jeden z mála pretekov, ktoré sa v rámci Európy vôbec zorganizovali. Prvý rok pandémie znamenal zúženie štartovej listiny, množstvo opatrení, ktoré boli pre organizátorov veľkou skúškou. Ako sa ukázalo, o 3 týždne nato, sa športoviská na dlhých osem mesiacov uzavreli. Vďaka spolupráci a Jumpers World videlo preteky na livestreame 10,000 fanúšikov, väčšinu z toho v USA a Indii.

6. ročník

6.ročník bol opäť v znamení Covidu, s ktorým sme boli nútení žiť už druhý rok. Tentokrát bolo hneď niekoľko „ po prvýkrát“:  Vyskúšali sme si preteky počas dvoch dní, príležitosť dostali juniorské kategórie U18 a U23. Po prvýkrát sme mali všetky šprintérske disciplíny a horizontálne skoky a po prvýkrát sme vysielali LIVE TV vďaka káblovej televízii Antik. Po prvýkrát sme prekonali 1.000.000 (milión!) zhliadnutí krátkych videí na našich profiloch na Instagrame, TikToku v priebehu 8 týždňov.

Čokoládová tretra

Okrem JBL JUMP FEST organizujeme už piaty rok najväčšie detské preteky v Európe Čokoládová tretra. Počas piatich rokov na nich štartovalo 7,500 detí z celého Slovenska. Deti vo veku od 6 do 11 rokov súťaží v behu na 100,200 a 300metrov a hode kuželkou so slovenským finále v Košiciach a medzinárodným finále v Ostrave v rámci legendárnej Zlatej Tretry pred viac ako 15,000 divákmi.