Desiatky rokov atletika nelákala Košičanov na štadióny, ani atlétov do Košíc. Preto sa občianske združenie Atletika Košice rozhodlo pozvať Košičanov aj atlétov do košických ulíc. Projekt JBL JUMP FEST prináša atletiku čo najbližšie k ľudom a na Slovensku je priekopníkom mestskej atletiky tzv. street athletics,. Krásna scenéria Dómu sv. Alžbety pri atletických pretekoch je zážitkom nielen pre divákov aj pre atlétov svetovej špičky. Samotné preteky sú reklamou pre atletiku a motivujú deti začať sa venovať kráľovnej športu.

V roku 2016 sa začala rodiť myšlienka usporiadať skokanský míting v srdci Košíc, ktorý by oživil nielen miestnu skokanskú tradíciu. Preto ak sa pozriete na naše logo, tak v ňom nechýba slovíčko “Jump”, čo znamená skok a podobizeň jednej zo sestier Velďákových,  veľmi úspešných odchovankýň košickej skokanskej školy.

V septembri 2016 sme prešli od vízií k skutkom a vyrobili a inštalovali 55 metrov dlhú skokanskú rampu priamo pod Dómom sv. Alžbety v Košiciach. Okrem elity, ktorá súťažila v skoku do diaľky a trojskoku, mali svoju príležitosť zaskákať si na rampe aj tí najmenší, na ktorých naviazala mládež do 17 rokov.

Výhodou street athletics je možnosť meniť a dopĺňať umiestnenie športovísk pri dodržaní pravidiel IAAF. Preto sme pri druhom ročníku JBL JUMP FEST doplnili projekt o 50 yardovú šprintérsku rovinku a špičkový bežecký povrch Mondo používaný počas Olympijských hier či Majstrovstiev sveta.Skokanov a trojskokanov doplnili šprintéri štartujúci na dvoch “miništadiónoch” pod gotickou katedrálou sv. Alžbety.

Už pri druhom ročníku sme boli poctení účasťou halového majstra sveta v skoku do ďiaľky Ignisia Gaisaha a slovenskej šprintérskej hviezdy Jána Volka, ktorý sa spolu s Dankou a Jankou Velďákovými stál tvárou JBL JUMP FEST.

Tretí ročník JBL JUMP FEST privítal atlétov a fanúšikov na Alžbetinej ulici s katedrálou na začiatku a tribúnami po stranách a na konci ulice. Atletické disciplíny sa rozšírili o prekážkový šprint a celý deň pred hlavnou súťažou tradične patril len deťom od 6 do 11 rokov, tentokrát v dvojboji (diaľka a šprint). Najväčšou hviezdou tretieho ročníka bola jamajská trojskokanka Kimberly Wiliams a turecký šprintér jamajského pôvodu Emre Zafer Barnes, ktorý o 3 dni neskôr štartoval na kontinentálnom pohári v štafete v drese Európy. Košickí fanúšikovia s nadšením sledovali bez pár centimetrov osem metrové, extrémne vysoké a dlhé pokusy vícemajstra Európy a univerziádneho majstra sveta Radka Jušku. Najväčšie nadšenie pre divákov vyvolali dva, len 5,5 sekundové šprinty Jána Volka, Emre Barnesa a Zdeňka Stromšíka s víťazným koncom pre Barnesa. Ako sa ukázalo o pol roka neskôr Barnes a Volko si to „rozdali“ opäť vo finále halových Majstrovstiev Európy s víťaznou „odvetou za Košice“  🙂 pre Janka Volka. Janko, je nám cťou !

Tretí ročník bol najlepší z doterajších, aj vďaka atmosfére rastúceho počtu fanúšikov.
Po prvý krát bolo možné preteky sledovať z livestreamu na Facebooku.

Do štvrtého ročníku sme vstúpili už ako jeden z TOP15 street athletics mítingov na svete, z čoho máme, ako mladučké preteky na zabudnutom východe Slovenska obrovskú radosť. Dopoludnie patrilo už tradične deťom, na ktoré naviazali nádejní atléti v národnom programe. V hlavnom programe čakalo divákov hneď niekoľko noviniek. Premiéru mali ženské prekážky, ktoré si podmanila Stanislava Škvarková v tom čase budúca národná rekordmanka. Zlatým klincom večera pred zvyšenou kapacitou bola rozlúčka s aktívnou a veľmi inšpiratívnou kariérou Danky Velďákovej a Janky Velďákovej. Pred Dankou a Jankou je teraz ešte väčšia výzva postarať sa o JBL Jump Fest po manžérskej stránke.

 

JBL Jump Fest is one of a kind. It is special and unique because of the history of athletics in Košice and the venue where it is held. Many great athletes have grown up in Košice , but as time went by, athletics in our city started to fade. In 2015 a group of former athletes came up with the idea of organizing a street athletics meeting.

In September 2016 the same group of people transferred their ideas to reality. The historical city center of Košice was the first place in Slovakian history which hosted street athletics meeting. We can proudly say that we are the pathfinders of street athletics in Slovakia.

World class triple jumpers and long jumpers were filling their spikes with sand at remarkable venue. One of the eldest gothic cathedrals in Europe, St. Elisabeth´s cathedral, creates a remarkable experience not only for the athletes, but for the visitors and fans as well. You can find more information about our beautiful city here.

By organizing this meeting we are trying to make athletics more popular in Košice and in Slovakia as well. Thus we are not focusing only on the elite athletes, but children are evenly important to us. The 6-13 years old children´s competition is an integral part of our meeting. After their competition they can enjoy world class athletes jumping and sprinting from the closest distance possible. And who knows? Maybe these moments help creating future olympians.

Each year we are trying to make our meeting better. We started as a pure horizontal jumping event. In 2017 we installed MONDO surface on our jumping track and the biggest addition for sure was the track for sprinting events. It was and still is 60 yards long with 3 lanes. Currently we are capable to build „a street stadium“ where athletes can do long jump, triple jump, sprint and hurdle.

During the 60 m finals at the European Indoor championships in Glasgow 2019 we felt like we were experiencing a déjà vu. In the blocks were Ján Volko and Emre Zafer Barnes, the same athletes who were sprinting at JBL Jump Fest the year before. Volko won the gold and Barnes the silver medal. So we can say that our fans had the opportunity to enjoy two future fastest Europeans.

Many athletes are happy to come to our meeting repeatedly. Here is a short list of them – 3x Fabian Florant (Dutch record holder, triple jump), 2x Ignisious Gaisah (former world indoor champion, long jump) or 3x Lauma Griva (9th at World championships, long jump). And of course the Slovak twin sisters Danka and Janka Velďákova are faces of our meeting.

What will the future bring? Pole vault ? High jump? Shot put? Or some unconventional event, like 200 m hurdles? We will see. Right now we are very proud that our meeting was integrated among the 15 world´s best street athletics events. It is an honor to be in the company of such great events like the street meetings in Boston, Zurich, Berlin or Manchester.